X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پنج‌شنبه 6 فروردین‌ماه سال 1388
بهار امسال قشنگ تر ز هر سال

نوروز ۱۳۸۸ مبارک باد  

 

بوی جان می آید اینک از نفس های بهار   

                           دست های پرگل اند این شاخه ها بهر نثار 

با پیام دلکش "نوروزتان پیروز باد"     

                                  با سرود تازه "هر روزتان نوروز باد"  

شهر سرشار است از لبخند، از گل، از امید  

                                      تا جهان باقی ست این آئین جهان افروزباد    


 

  


 

سلام  

یکبار دیگه به ایرانی بودنم افتخار کردم ، به ذوق و سلیقه و ذکاوت اجدادمون که آغاز سال جدید رو با آغاز بهار طبیعت یکی کردند یعنی زنده شدن زمین و شروع دوباره... بهر حال مطالبی چند درباره نوروز تهیه کردم که تا حد امکان مختصر و مفید باشه:  

 

نوروز، جشن ایرانیان از روزگاران کهن پر شکوه ترین جشن بهاری در جهان بوده است. نوروز بهارانه ای است که روایت های تاریخ درباره پیدایش آن بسیار گوناگون است نوروز جشن شروع فروردین یا « فرودگان » است که یاد آور اجداد و نیاکان ما بود و چنان می پنداشتند که در پنج شب ، ارواح پاک مردگان ، برای دیدار وضع زندگی و احوال بازماندگان به زمین فرود می آیند و در خانه و آشیانه خویش سرگرم تماشا وسرکشی می شوند . اگرخانه روشن و پاکیزه و ساکنان آن راحت وشاد باشند ، ارواح مسرور و سر افراز برمی گردند. اما درغیر اینصورت ، آنان غمگین وناراحت به منزلگاه خویش باز می گردند وتا سال آینده به انتظار می نشینند .

درباره پیدایش نوروز در روایتی دیگر چنین آمده است که نیشکر را جمشید در این روز یافت و مردم از کشف خاصیت آن متحیر شدند . پس جمشید دستور داد تا از ( شهد آن ) شکر ساختند و به مردم هدیه دادند . از این رو ، آن را نوروز نامیدند .  

        

یتااهو

      

 

 

 

 

 

 

عید نوروز شش روز متوالی دوام داشت و در این روزها ، سلاطین بار عام می دادند و نجبای بزرگ و اعضای خـاندان خود را به ترتیب می پذیرفتند و به حاضران عیدی می دادند . در روز اول سال مردم زود از خواب برمی خواستند ، به کنار نهرها و قناتها و خود را می شستند و به یکدیگر آب می پاشیدند و شیرینی تعارف می کردند . صبح قبل از آنکه کلامی گویند ، شکر یا عسل می خورند و برای حفظ بدن از نا خوشی ها و بدبختی ها روغن به تن می مالیدند..
اما نوروز ، پس از مرگ جمشید نیز به حیات خود ادامه داد . در معنا، نوروز، از هجمه ها و حمله های یونانیان، اعراب، ترکها ومغول ها جان به در برد . و نوروز ثابت کرد که مهم ترین جشن فرهنگی میلیون ها ایرانی است که در درون ایران زندگی می کنند. 


ایمان 

  مرد جوانی که مربی شنا و دارندهء چندین مدال المپیک بود٬ به خدا اعتقادی نداشت. او چیزهایی را که درباره خداوند میشنید مسخره میکرد. شبی مرد جوان به استخر سر پوشیده آموزشگاهی رفت. چراغ خاموش بود ولی ماه روشن بود و همین برای شنا کافی بود. مرد جوان به بالاترین نقطه تخته شنا رفت و دستانش را باز کرد تا درون استخر شیرجه برود. ناگهان٬ سایه بدنش را همچون صلیبی روی دیوار مشاهده کرد. احساس عجیبی تمام وجودش را فراگرفت. از پله ها پائین آمد و به سمت کلید برق رفت و چراغ ها را روشن کرد. آب استخر برای تعمیر خالی شده بود!  


 

«دو عکس جالب و بدون شرح»  

 

  
  

با تشکر از بچه های روزنه